KLOPSY ROKU

Właśnie dziś dotarła do mnie wiadomość, że portal www.gdanskastrefaprestizu.pl omówiła danie, w którego karierze mam swój udział.

Kiedy na świecie robi się ciepło, a drzewa w Parku Oliwskim się zielenią, zgłosiła się do mnie znajoma prowadząca niewielkie bistro na Starym Mieście w Gdańsku. Kafëbë to projekt wiążący uniwersalną kuchnię z kuchnią regionu, kuchnią Kaszub. Poprosiła o pomoc w dobraniu potrawy na prestiżowy konkurs kulinarny.

Co ciekawe, moja znajomość z właścicielką poprzedzona była krytyką tego, co o jej daniach pisano w sieci. Po rozmowie okazało się, że znajdujemy wspólny język i mamy szansę zrealizować ciekawe projekty. Jednym z nich był właśnie udział w konkursie o pierwszeństwo w zakresie dań regionalnych.

Zaproponowałem klopsy królewieckie, które na Kaszubach i obszarach dawnych Prus chętnie się jadało i jada.

Wejdźcie na stronę https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.gdanskstrefa.com%2Fklopsy-krolewieckie%2F%3Ffbclid%3DIwAR37ya2-_JPjjdpza3d_zjYejHweP348mAiaRVUfjxtkxt_ZtLnJtujvY-c&h=AT0DSki1ikkciTvWle6wgkwHSQhWiFp7xFcYAPITVn4CCf0Px7rahbKuP__OGfQavGfyhaYZ6kf6VSqdlzCO3rQ-CBFZcfaMW9tOEGINl-xbUrC4-D2wQTp3WwbIQR373EMntRmKddCafyeW9-y2ng i poznajcie całą historię.

KASZËBSCZÉ JESTKÙ

W końcu nie tylko na profilu społecznościowym, ale i na stronie internetowej. Mam nadzieję, że nadal będziecie śledzić moje obserwacje kulinarne.

To, jak widzi świat Irena Brzeska jest dla mnie bardzo interesujące. Jej rzeźby nie raz zagoszczą na kartach tego portalu.